Sbližování generací XII.

Zdravé město Třebíč Základem celého projektu je sbližování, výměna zkušeností, komunikace a spolupráce dvou názorově odlišných generací, a to seniorů a dětí. V rámci projektu jsme se společně se seniory z o.s. Pernula podívali na hrad Bítov, na rozhlednu Rumburak a do znojemského podzemí. S Domovinkou jsme se zase  podívali do Náměště nad Oslavou do řeznického muzea a na zámek . Na podzim jsme na přání Domovinky navštívili Telč, kde jsme si  prohlédli zámek a děti relaxovaly v telčském domě, kde je spousta zábavných atrakcí Seznámili jsme se s novými výtvarnými materiály a technikami. Se seniory z Domovinky jsme si oživili voskovou batiku na hedvábné šály, smaltování a  opět jsme  vyráběli dušičkové a adventní věnce. V Senior Pointu jsme si vyzkoušeli nově malování na porcelán a na plátno. Opět jsme společně relaxovali v solné jeskyni a při bowlingu.

„Třebíč – Zdravé město - Tento projekt byl finančně podpořen městem Třebíč.“ A to z grantového programu „Zdravé město - Rodina a zdraví – rok 2018 - projekt Sbližování generací XII.“ 

24. - 26. 4. 2018

Malování na porcelán

Náš projekt jsme zahájili malováním na porcelán v Senior Pointu. Sešlo se opět velké množství zájemců , a zároveň tu panovala příjemná a tvořivá atmosféra. Babičky dostaly šablonky, podle nichž bylo tvoření jednodušší. Zvolený motiv poté pouze vybarvily barvami na porcelán a doma zafixovaly na 180 ° C  v pečící troubě vložením výrobku na půl hodiny. Někdo si zvolil fixy na porcelán a zkoušel svůj nápad, děti si zvolily jednodušší motivy, přesto všechny obrázky dopadly dobře. Nazdobené porcelánové hrnečky si babičky spokojeně  odnesly a radovaly se, jak si z nich vypijí kávičku či bylinkový čaj.

28. - 30. 5. 2018

Malování na plátno

Naše další tvoření v Senior Pointu probíhalo v květnu. Tentokrát jsme malovali na plátno. Většina babiček si tento způsob malování vyzkoušela vůbec poprvé. I když některé  se bály, že výrobek pokazí, většinou se všem dařilo. Technika malování pomocí šablonek s africkými motivy nebyla až tak složitá, jak se zdála. Místo malování jsme spíš tupovali houbičkami přímo na plátno, volili jsme teplé barevné odstíny a výsledek stál za to. Jeden výrobek byl hezčí než druhý.

31. 5. 2018

Výlet na Bítov, na rozhlednu Rumburak a do znojemského podzemí

Koncem května jsme se vypravili s babičkami a dědoušky z o. s. Pernula na Bítov. Prohlídka hradu byla velmi zajímavá, zpestřením byla vycpaná zvířata, s nimiž se všichni chtěli fotit. Po prohlídce jsme se pěšky prošli k restauraci a rozhledně Rumburak, na kterou si nás většina vyšlápla. Byl tu nádherný výhled do okolí. Nakonec jsme se nezapomněli vyfotit u Olšiakových soch krkavců. Poté nás autobus převezl do Znojma, kde nás čekala velice poutavá prohlídka znojemského podzemí. Menší skupinka dětí se svezla vláčkem a prohlédla si město. Senioři zvolili podzemí, neboť většina jich tady byla poprvé v životě. Počasí nám přálo, bylo nádherně. Výlet se nám opravdu vydařil!

20. 6. 2018

Výlet do Náměště nad Oslavou

V červnu jsme absolvovali další z našich výletů, tentokrát s Domovinkou do Náměště nad Oslavou. Nejdříve jsme se vypravili na prohlídku zámku, kde nám byla zpřístupněna i kaple a nová prosklená terasa. V zámku bylo spousta zajímavých exponátů. Další zastávkou bylo řeznické muzeum u Pavlíčků, paní průvodkyně byla dcera majitele řeznictví a velmi ochotně nás provedla a vše nám vysvětlila. Nakonec nám odpustila celé vstupné do muzea. Nakonec nás čekala už jen prohlídka města spojená s návštěvou cukrárny a nákupem suvenýrů. Senioři si zatím zajeli na oběd a poté nás vyzvedli kousek od náměstí. Byl to moc pěkný výlet!

12. 6. 2018

Vosková batika na hedvábné šály a šátky

Před prázdninami jsme se vypravili do Domovinky ukázat babičkám voskovou batiku na hedvábné šály.a šátky. Nahřáli jsme včelí vosk na vařiči a štětcem malovali horkým voskem abstraktní vzory na vypnuté hedvábí. Zapojily se i babičky. Po zaschnutí vosku jsme hedvábí pomalovali barvami na hedvábí a nakonec jsme vosk trochu rozlámali, aby vznikl požadovaný efekt. Po úplném vysušení se vosk odstranil přežehlením přes pečící papír. Vzniklé efekty byly velmi působivé. Tvoření se opět povedlo!

8. 11 .2018

Smaltování v Domovince

Tato technika měla velký úspěch díky nápadu použít ji nejen na smaltované plíšky, ale i k označení vlastních klíčů. A tak jsme v Domovince smaltovali jeden klíč za druhým, nakonec jsme vyrobili i pár přívěšků a květináčků. Klíče jsou přece jen nejpraktičtější věc, neboť je člověk potřebuje často a označit je tak, abychom pořád nehledali ten , který zrovna potřebujeme, to je paráda. Uvidíme, zda se takto označené klíče osvědčí v praxi. Děvčata pomáhala a bavilo je to. Bylo to příjemně strávené dopoledne.

28. 11. 2018

Výroba dušičkových a adventních věnců v Domovince

Jako každý rok jsme i letos nemohli vynechat výrobu dušičkových a adventních věnců. A tak jsme vyráběli dušičkové věnce a taky adventní. Babičky přihlížely a některé se také zapojily a pomáhaly stříhat větvičky. Věnců jsme udělali hodně, většina už byla dopředu zamluvena, a tak se jen doladila zdobením do požadované barvy. Nejhezčí byly jako vždy přírodní ozdoby - šišky, šípky, žaludy, ořechy, apod. Použili jsme i celou skořici či badyán, sušené citrony a pomeranče. Celá Domovinka  příjemně voněla jehličím i kořením.

24. 10. 2018

Výlet do Telče a do hospodářského dvora Bohuslavice

S Domovinkou jsme se vypravili do Telče, kde na nás čekalo nevlídné a deštivé počasí. S pláštěnkami tedy rychle přeběhli z parkoviště autobusu na náměstí. Senioři a některé děti s doprovodem měli domluvenou prohlídku zámku, zbytek dětí s učitelkami a rodiči se rozběhli k telčskému domu a začali zkoušet zábavné atrakce. Byla tu obrovská autodráha, dřevěné stavebnice, pošťácký domeček s razítky, a spousta dalších lákadel. Asi po 2 hodinách jsme se všichni sešli u autobusu a vydali jsme se do hospodářského dvora do Bohuslavic. Zde jsme si nejdříve zašli na dobrý oběd a poté jsme si šli prohlédnout zvířátka, takové malé zoo. Byli tu koníci, oslíci, husy, kachny. Dnešní den byl deštivý, ale mi si ho zkazit nenechali. Naštěstí jsme v dešti dlouho chodit nemuseli.