Sbližování generací VIII.

Zdravé město Třebíč Základem celého projektu je sbližování, výměna zkušeností, komunikace a spolupráce dvou názorově odlišných generací, a to seniorů a dětí. V rámci projektu společně navštívíme Stezku v korunách stromů na Lipně, podíváme se do krokoterária v Jevišovicích a zajedeme si na výlet na Zelenou horu a zároveň se podíváme za sochami Michala Olšiaka. Seznámíme se s novými výtvarnými materiály a technikami. Ukážeme seniorům a klientům Domovinky, stacionáře pro seniory a invalidy na ul. Generála Sochora v Třebíči, výrobu linorytů, korálkování, výrobu dušičkových a adventních věnců. Dále navštívíme nově vzniklý Senior Point v Třebíči a vyzkoušíme si spolu se seniory z o. s. Pernula ubrouskovou techniku na slaměná prostírání a na dřěvěná kuchyňská prkénka, a mozaiku na květináčích. Nezapomeneme ani na relaxaci v solné jeskyni či relaxaci při bowlingu, který jsme nově zařadili na základě přání klientů Domovinky.

„Třebíč – Zdravé město - Tento projekt byl finančně podpořen městem Třebíč.“ A to z grantového programu „Zdravé město - Rodina a zdraví – rok 2014 - projekt Sbližování generací VIII.“

17. 06. 2014

Linoryty v Domovince

Dne 17. 6. 2014 jsme vyráběli linoryty v Domovince. Tuto techniku jsme si již vyzkoušeli ve výtvarném kroužku a moc se nám líbila. Sehnali jsme zbytky linolea, tužkou předkreslili obrázek a pomocí rydel jsme tvořili vlastní linoryty. Na vyryté obrázky jsme poté válečkem rozetřeli tiskařskou barvu a na barevné papíry pomocí lisu jsme obrázky vytiskli. Výsledek stál to! Práce byla vhodná pro šikovnější babičky, přesto se našlo dost takových, které si ji vyzkoušely. Hodně pomáhala děvčata: předvedla použití rydel, dokončila rytí nebo vytiskla obrázek. Při práci jsme měli i hudební doprovod, bylo to moc vydařené tvoření.

04. 06. 2014

Výlet na Lipno - Stezka korunami stromů

Dne 4. 6. 2014 jsme společně se seniory vyrazili na Stezku korunami stromů do Lipna nad Sázavou. Počasí nám tentokrát vyšlo a výlet byl opravdu pohodový. Lanovkou jsme vyjeli na vrchol kopce Kramolín a poté pěšky absolvovali celou stezku dlouhou 675 metrů. Vyhlídka ze 40 metrů vysokého vrcholu stezky byla úžasná. Dětem se líbily také atrakce, které si cestou mohly zkusit překonat, byly to celkem nenáročné lanové aktivity, ale v té výšce to přesto někomu dělalo problémy.Stezka je zároveň naučnou stezkou, je tu spousta poučných tabulí a nástěnek se zajímavostmi o stromech, zvířatech, ptácích, škůdcích lesa a jeho ochraně .Výlet se všem moc líbil.

29. 05. 2014

Výlet na Zelenou horu a za sochami Michala Olšiaka

Letos vystihnout počasí na výlet je malý zázrak, neboť první výlet na Zelenou horu a po sochách Olšiaka nám propršel. Přesto jsme rádi, že jsme jej absolvovali, neboť hodně účastníků jsme nalákali na další rodinné výlety kolem Žďáru nad Sázavou. Zelená hora byla krásná i v dešti, navíc prohlídka s báječnou průvodkyní zaujala děti i babičky z Domovinky. Akorát sochy jsme viděli jen ty, k nimž jsme nemuseli chodit daleko a dovezl nás k nim autobus. Přesto se nám výlet moc líbil.

20. 05. 2014

Tvoření v Senior Pointu

V úterý 20.5. 2014 a ve čtvrtek 22. 5. 2014 jsme tvořili se seniory v Senior Pointu. Tentokrát jsme zkoušeli ubrouskovou techniku na kuchyňská prkénka a na bambusové prostírání. Abychom si ukázali něco nového, použili jsme krakelovací lak. Dřevěná prkénka jsme nejdříve natřeli latexovými barvami tmavých odstínů. Poté jsme je přetřeli krakelovacím lakem kolmo ke směru latexového nátěru. Tahy štětce a jejich nanášení jsou velmi důležité pro konečný efekt. Aby nám nátěry rychleji zaschly, pomáhali jsme si fénem.Třetí nátěr byl opět latexovými barvičkami, ale nyní jen světlými pastelovými odstíny, zase kolmo na tahy krakelovacím lakem. Po popraskání podkladu, které bylo téměř okamžité, jsme prkénka nazdobili motivy z ubrousků a nalepili pomocí lepidla na ubrouskovou techniku.Výsledkem byla prkénka s efektem starého popraskaného dřeva. Postup u bambusového prostírání byl jednodušší, zde jsme pouze stříhali a lepili motivy z ubrousků. Práce byla trochu složitější, ale výsledný efekt stál za to.